Araç Kamerası Nasıl Kullanılır?

30.11.2015 15:59:00

 Araç Kamerası Nasıl Kullanılır?

Henüz kanuni olarak kullanma ve bulundurma zorunluluğu olmayan ancak yakın gelecekte kanuni olarak da araçlarda kullanılması ve seyir halinde iken çalışır vaziyette olması gerekecek araç içi kameralardır. Enerji ihtiyacını üzerinde bulundurduğu dâhili bataryası üzerinden karşılamakla birlikte araçlarda bulunan çakmaklıklar üzerinden de Araç İçi Kameraların enerji ihtiyaçları karşılanabilir. Genellikle kendilerine ait dâhili hafızalarının olmaması sebebiyle SD veya Micro SD hafıza kartları yardımı ile görüntü kayıtları depolanabilmektedir. Araç kamerası fiyatları alıcıların tercihine ve özelliklerine göre geniş bir yelpaze seçeneği üzerinde bulunmaktadır. Araç içi kameralar aracın ön camına vantuzlu bir özel aparat ile monte edilir. Modelden modele değişkenlik göstermekle birlikte yaptığı görüntü kaydını anlık olarak izlemeye yarayan küçük inç te LCD ya da TFT ekranları vardır. Araç kameralarını ön cama sabitlerken dikkat edilmesi gereken hususlardan birkaçı şu şekilde belirtilebilir.

Araç içi kameralar sürücünün görüş alanını daraltacak veya engelleyecek bir konumda monte edilmemeli,
Ön camın orta üst kısmına (Dikiz aynasının arkasında kalan ölü nokta) monte edildiğinde en geniş görüş açısına sahip olacağından dolayı sabitleme noktası bu kısım olarak tercih edilmeli,
Araç kamerasının görüş açısı ayarlanırken aracın motor kaputu kısmının hizasında yola paralel bir açı ile kayıt kapabilecek bir derece verilmeli.
Kayıt esnasında dâhili pilinin bitebileceği göz önünde bulundurulmalı ve seyahat anında enerjisi araçtan sağlanmalıdır.