ARAÇ KAMERALARININ BATARYA ve ŞARJ ÖZELLİKLERİ

28.11.2015 13:44:00

ARAÇ KAMERALARININ BATARYA ve ŞARJ ÖZELLİKLERİ

Birçok teknolojik üründe olduğu gibi araç içi kameralarında kendi bünyelerinde bulundurdukları dâhili enerji kaynakları vardır. Araç Kameralarının sahibi oldukları bataryalarının kapasitelerine göre farklılık göstermekle birlikte enerji ile beslenmedikleri hallerde de kayıt yapabilmektedirler.

Araç içi kameralar bu özellikleri sayesinde park halinde iken aracın bir nevi güvenlik kamerası gibi görev yaparlar. Ancak bu işlevin uzun süre devam edebilmesi için cihaza ait batarya kapasitesinin yüksek olması icap eder. Araç Kamerasının kayıt süresinin uzun olması bataryaya ait mAh değerinin yüksek olması ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Batarya mAh değerleri yüksek olan araç kamera fiyatları diğer cihazlara göre biraz daha yüksektir. İçerisinde batarya barındıran elektronik cihazlarda olduğu gibi Araç İçi Kameralara ait bataryalarında nizami şarj edilmedikleri durumlarda zamanla kullanım süreleri kısalarak kullanılamaz hale gelmektedirler. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için batarya kullanım ve şarj şekillerinin nizami olması gerekmektedir. Cihazı şarj ederken şu hususlara dikkatle riayet edilmelidir;

  • Cihaz ilk 3 kullanımda kapalı konumda iken 12 saat şarj edilmelidir.
  • Cihaza ait batarya tam bitmeden şarja takılmamalı,
  • Şarja takılan cihaz mümkün olduğunca tam dolmadan şarjdan çıkartılmamalıdır.
  • Seyahat esnasında araç çakmaklığı üzerinde şarj edileceği durumlarda şarj soketinin çakmaklığa tam olarak yerleştirildiğinden emin olun. Aksi takdirde kısa devre meydana gelebilir. Böyle bir durumda araç kamerasının zarar görmesinin yanı sıra aracınızın elektrik tesisatı da zarar görebilir.